FODMAP диета
Ниската FODMAP диета (Low FODMAP) е разработена от изследователи в Университета Monash. Екипът на Monash University, воден от Питър Гибсън, дава първото доказателство, че ниската FODMAP диета подобрява IBS симптомите.
Изследователският екип от Monash University са разработили диета за контролиране на стомашно-чревни симптоми, свързани с IBS / FGID, която се фокусира върху група от въглехидрати, наречена FODMAPs. Съвременните изследвания категорично показват, че тази група от въглехидрати допринася за IBS / FGID симптомите.
Ще се опитам накратко да обясня защо диетата е много важна и е в основата на всяко лечение на това заболяване.

Какво се получава в червата ни при IBS, според учените от Monash University?
Хората с това заболяване имат проблем с усвояването на някои захари в тънките черва. В диетата се ограничават именно храните богати на тези захари. Когато те не успеят да се усвоят в тънките черва, преминават в дебелото черво и там стават храна на бактериите, при което се образуват газове, които раздуват червата и предизвикат болка и спазми - свиване на червата. Това води до диария при едни хора, а при други нарушава подвижността на червата и причинява запек. Това обаче не е обикновен запек и фибрите, и другите стандартни слабителни и т. н. действат много зле и влошават нещата. Много често лекарите бъркат това състояние с лениви черва и изписват медикаменти, които още повече влошават заболяването. При някои хора може да се пият пробиотици, но в никакъв случай пребиотици или синбиотици (комбинация от пробиотик и пребиотик). FODMAP, които при диетата ограничаваме са именно пребиотици.
Университета Monash е разработил приложение за смартфон с диетата, което може да свалите (http://www.med.monash.edu/cecs/gastro/fodmap/iphone-app.html). Недостатъка е, че както може да предположите това приложение е разработено на английски език и в този вид не е достъпно за всички. Именно затова съм се постарала, използвийки го да пригодя диетата за нашите условия (разнообразието от храни в България и Европа) в табличен вид по групи, с разрешените количества на едно хранене. Това е най-важният елемент в диетата, защото над определени количества някои храни вече нямат ниско FODMAP съдържание.
Не забравяйте, че ниската FODMAP диета е предназначена да намали общия прием на FODMAPs продуктите които консумирате. Тя не премахва напълно всички FODMAPs. Това е така, защото на първо място, малки количества FODMAPs се понасят добре (дори и от най-чувствителните хора) и второ, защото FODMAPs присъстват толкова широко в храните, като не е възможно напълно да ги елиминирате. Ето защо, този режим на хранене ще промени приема на FODMAP от високо към ниско ниво, което е достатъчно, за да се намалят симптомите на синдрома на раздразненото черво (IBS) при повечето хора.
Съдържанието на продуктите в диетата е по-ваш избор и според вашите конкретни предпочитания и възможности, съпътстващи заболявания, форма на IBS, съобразени с позволените количества от диетата.
Съществуват ограничения на грамажите от една храна НА ЕДНО ХРАНЕНЕ, но няма ограничения на БРОЯ ХРАНИ при смесването им на едно хранене (разбира се има си определени УСЛОВИЯ И ПРИНЦИПИ на смесване).