top of page

Blog

Търсене

Относно антидепресантите и методите за лечение на IBS

  • Мая Маркова
  • 21.11.2015 г.
  • време за четене: 5 мин.

За съжаление нещата не са толкова прости колкото ги описват повечето специалисти. Грантирам ви, че излекуван напълно пациент с IBS по който и да е метод на лечение все още няма регистриран и за това сме говорили и обсъждали много пъти. Опасявам се, че много страдащи от IBS остават с грешното впечатление, че антидепресантите решават проблема кардинално, а това не е така.

Някои хора докато пият правилния антидепресант или подобен медикамент може да се чувстват много добре. Такива случаи има регистрирани много. Но за да са добре най-малкото ще се наложи най-вероятно да го приемат цял живот, като в повечето случаи това не е достаъчно, особено що се касае в дългосрочен план.

Какво имам предвид: част от истината се съдържа именно във думите и аргументите що се касае до дълготраен ефект:

  • Запознат съм с повече от три случая на лечение на състояние, приличащо на синдрома с диария, при което е използван един конкретен трицикличен антидепресант." - прилича, но най-вероятно не е IBS

  • "Два от тях са от медицински учебник. Касае две жени. Едната получавала диария всеки път на едно и също място при прибиране от работа, а втората винаги при пътуване." - това са наблюдавани случаи, а не научно доказан ефект. Това се случва при здрави хора, които изобщо нямат IBS. Ако на работа жената се храни с едно и също нещо, което просто й дразни и прави диария, това не означава, че тя има IBS. Затова се изисква изследване и то научно в което се елиминират всички външни фактори. Много хора при пътуване получават запек или диария. Това е нормална реакция на организма, а не IBS.

  • "...нещата получили траен ефект и пациентът вече не бил го търсил няколко години" - в което изобщо няма гаранция, че той не се е влошил и отново да е на антидепресанти, но при друг психиатър, защото много от пациентите спират лекарствата, няколко седмици или месеци дори се чувстват добре и после се влошават. И естествено отиват при друг психиатър, който не ги заблуждава, че с неговото лечение ще се оправят напълно и след като спрат лекарствата симптомите няма да се върнат. Именно затова се изискват научни изследвания, а не общи приказки на психиатри, които си правят самореклама.

Много хора си мислят, че IBS се предизвиква от стрес и може би са прави. Но не забрявяйте, че съвременните проучвания показват, че един път появил се IBS вече не е само стрес, той е свързан с увреждане на нервни клетки в червата ви, които неправилно възприемат и отразяват случващото се в червата. Тоест реагират по-бурно от колкото е необходимо. Да речем, че в такъв случай този процес на увреждане е обратим – въпреки, че дори и да е така, антидепресантите нямат такова действие. Те се използват при психични заболявания, а не при функционални, какъвто е случаят с IBS. В такъв случай би било логично да направим аналогия по-скоро с медикаментите за епилепсия, която е заболяване много по-сходно с IBS, от колкото психичните заболявания. Лично аз дори мисля, че двете заболявания са почти еднакви – придизвикват неконтролируеми спазми на мускулатората (при епилепсията мускулите са тези на цялото тяло, а не само на червата). Различават се и по продължителността на пристъпите – при епилепсията тя е много кратка, при IBS тя е по дълготрайня, а при някои дори постоянна. И при двете заболявания има увреждане на нервни клетки – при епилепсията в мозъка, при IBS в червата. И при двете се налага използване на диета, която е много сходна. Има още много прилики, но да не изпадам в подробности.

Трябва да имаме предвид и какво става в червата ни при IBS. A именно, че имаме ниска усвояемост на някой късоверижни захари в тънките ни черва и ферментирането им в дебелото черво. При някои хора има и хранителни непоносимости. Не виждам как антидепресанта ще се справи с тези последствия от заболяването. Не си представяте, че антидепресанта ще увеличи тази усвояемост в червата или ще се справи с вече възникналите в тях бактериални инфекции. Тоест дори и да решава проблема със стреса, не решава другите проблеми, които са научно доказани при хора с IBS. Никой не знае дали те са първопричина или последствие, но ги има.

Всъщност повечето от антидепресантите имат аналгетично (обезболяващо) и релаксиращо действие. Тоест само притъпяват симптомите, а не елиминират причината за тях. Не случайно повечето нови медикаменти за IBS са ориентирани именно към борбата с тези бактериални инфекции. IBGard например е създаден от ментово масло, което е мощен бактериоцид. Рифаксимин, другото мощно лекарство за IBS e полусинтетичен антибиотик, който се използва за лечение на чревни инфекции. От всичко казано до тук става ясно че антидепресантите действат най-вероятно само симптоматично и подтискат изявата на симптомите без да лекуват. Тоест ако искате да ви помагат трябва да ги пиете цял живот и да се молите ефекта им да не намялва с времето или самото заболяване да не се изостри и те да не могат вече да се справят с по-силните симптоми.

В интерес на истината симптомите на всеки един пациент са строго индивидуални и начинът на лечение е строго индивидуален. Някои пациенти имат много силни симптоми и затова никой не може да ви налага някакъв начин на лечение. Вие сами трябва да изберете и да прецените, защото само вие знаете колко силни са симптомите ви. Но аз лично ви съветвам да използвате някакъв комбиниран начин на лечение:

  1. да се погрижите и за стреса – с лекарства или без лекарства (с биофийтбек, йога и др. методи за рекалксация), да избягвате големия стрес;

  2. да лекувате и контролирате бактериалните си инфекции – с лекарства, с подходящи пробиотици, с FODMAP диета, с коластра, с ментово масло и т. н. ;

  3. да се погрижите за всички липси на елементи в организма си – да се храните разнообразно (FODMAP диетата позволява най-разнообразно хранене с храни от всички групи в малки количества без да предизвиква симптоми), да приемате хранителни добавки за това, което не можете да си набавите;

  4. да не прекалявате с лекарства, били те и натурални – разхлабителни, против диария, против болка и спазми (ако добре се справяте с горните 3 точки, няма да се налага да се справяте с четвъртата).

Причината, поради която ви препоръчвам това, е защото това е ключът към контролирането на IBS. IBS никога не се лекува само с едно единствено хапче – за сега няма такова. Той е комбинация от методи за лечение. Това е и начина по който мислят и се лекуват хората с много възможности и много пари, тези които живеят в чужбина и имат достъп до най-добрите специалисти. Ако ставаше само с едно хапче, Кейт Скарлата и Сю Шепърд и други известни личности, автори на много книги за IBS, работещи с огромни екипи от хора да обучават пациенти в спазване на диетата, нямаше да се лекуват именно така.

Ако все пак сте решили в лечението си да включите и антидепресант или друг подобен медикамент и ако отидете на психиатър за първи път, първото с което трябва да започнете е не какви са ви психиатричните симптоми, а че имате IBS. Помолете психиатъра да прочете за заболяването и как точно се лекува, ако не го познава. Дайте му време за да се запознае с него. Уточнете, че това не е психиатрично, а гастроентерологично функционално заболяване. Обяснете му, че се лекува с много ниски дози медикаменти и обикновено пациентите остават на най-силния медикамент, който им е бил изписан (трудно се спират лекарствата и трудно се понижава дозата). Ако установите, че не му е интересно да ви слуша просто сте попаднали в грешния кабинет. Ако откаже да се информира, той не е вашият лекар. Ако се съгласи, но въпреки това вземе да ви обяснява, че IBS си е IBS, а той може да ви излекува само психичните проблеми – пак не е вашият човек. Ако се съгласи с всичко и въпреки това започне да ви лекува с много силен медикамент или в големи дози – пак сте объркали лекаря. Сменете ако трябва 10 психиатъра, но намерете коректен човек.

Такъв тип лекарства се изписват само от психиатър!!!

 
 
 

Kommentare


Featured Posts
Очаквайте публикации скоро
Очаквайте новини...
Archive
Follow Me
  • Grey Facebook Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Pinterest Icon
bottom of page