Ролята на витамин Д и другите витамини и минерали при IBS
- Мая Маркова
- 21.11.2015 г.
- време за четене: 6 мин.

Знаете ли, че ако имате IBS, може да имате дефицит на витамин D?
Някои пациенти веднага след като започнат да приемат витамин D3, започват да се чувстват по-добре и имат повече енергия! Има няколко стъпки, които трябва да предприемете, за да се чувствате по-добре, когато имате нарушение на храносмилането, като витамин D е една много важна стъпка. Когато ние имаме промени или отклонения в храносмилането ни, телата ни не могат да абсорбират напълно витамин D. Витамин D укрепва имунната ни система и повишава имунитета. Той също така помага при депресия. Според проучване, публикувано в Националната медицинска библиотека на САЩ и националния институт по здравеопазване: "... витамин D може да играе терапевтична роля в контрола на IBS ... добавките с витамин D трябва да се разглеждат като част от терапевтичния подход при пациенти с IBS”.
Витамин D обслужва няколко цели, които могат да помогнат на пациенти с IBS симптоми. Тук са изброени само част по отношение на IBS и храносмилането:
Подобрява имунната система и стимулира развитието на белите кръвни клетки (не забравяйте, 70% от нашата имунна система се намира в червата ни!);
Помага за намаляване на възпаленията в тялото;
Увеличава усвояването на калций.
Какви са симптомите на недостиг на витамин D?
Ако имате недостиг на витамин D и страдате от IBS, рискувате да навредите на червата си. В храносмилателният тракт на хората с болестта на Крон, както и при болни от цьолиакия не може адекватно да се абсорбира витамин D. Ако имате IBS и не приемате витамин D, симптомите не биха били толкова сериозни, но може да предизвика дискомфорт, болка и др.
От колко витамин D се нуждаем?
Ако имате IBS и сте на FODMAP диета, трябва да имате проверени кръвни нива. Ако е необходимо приемайте витамин D3 вместо синтетичния D2. Вие ще искате да достигнете стабилни нива, така че тествайте на всеки три месец за да се гарантира ефект. Оптималния диапазон е 40-55 нг/мл. Също така, в зависимост от това къде живеете и колко слънчева светлина получавате всеки ден може да сe наложи променлив прием на витамин D (по-малко през лятото и повече през зимата). Ако живеете в Исландия, ще се нуждаете от добра доза от витамин D целогодишно!
Ето един по-холистичен подход към приемането на витамин D:
Минимална (за да се предотврати недостиг): 15 мкг (600 IU) на ден;
Превантивна (за предотвратяване на хронични заболявания): 60-80 мкг (2400 IU - 3200 IU), в зависимост от вашата седмична доза слънчева светлина; при използването на по-ниска доза е необходимо 1/2 час повече слънчево греене, 4 пъти седмично. Над 50-годишна възраст: 100-150 мкг (4,000-6,000 IU на ден, отново в зависимост от вашата седмична доза от слънчева светлина);
Терапевтична - за специфични проблеми: 125 мг - 200 мкг (5000 - 8000 IU) на ден. На това ниво на добавки, кръвните нива трябва да бъдат тествани и да не надвишават 80 нг/мл.
Естествени източници на витамин D.
За да се синтезира витамин D в кожата на човека е необходимо, излагане на слънце за най-малко половин час преди да се приложи слънце защитен крем (освен ако лекаря ви не предпише друго).
Естествени, ниско-FODMAP източници на витамин D:
сом - супер източник на витамин D;
сьомга - голям източник на витамин D;
флаундър - добър източник на витамин D;
херинга (прясна), сардини (консервирани в масло), яйце (жълтък или цяло) - източници на витамин D
Редовен прием на мляко – безлактозно по време на фазата на елиминиране и предизвикателство на диетата с ниски FODMAP храни.
Предупреждения:
Нивото на Витамин D над 100 нг/мл може да бъде опасно, защото води до абсорбция на калций допълнително. Симптомите включват мускулна болка, разстройство на настроението, коремна болка и образуване на камъни в бъбреците. Може също така да увеличи риска от инфаркт и инсулт. Ето защо е много важно, да не приемате твърде много витамин D.
Други витамини и минерали
Наличието на достатъчно магнезий, цинк, калций, витамин А и витамин С също са от жизненоважно значение за здравето на червата. Ето храните с нисък FODMAP, които са естествени източници, за да ги добавите към вашата ниска FODMAP схема:
Магнезий - зелени листни зеленчуци като (спанак), ядки и семена (бадеми, тиквени семки, слънчогледови семки и сусам).
Необходими нива:
Минимално (за да се предотврати недостиг): 420 мг на ден;
Превантивно (за предотвратяване на хронични заболявания): 750 мг на ден;
Терапевтично за специфични проблеми: до 1000 мг на ден.
* Ако увеличите приема на калций без да се увеличава приема на магнезий, тялото ви не може да абсорбира достатъчно магнезий. За това е препоръчително да се взема магнезий в различно време от калция. Ако имате бъбречно заболяване вие ще трябва да бъдете внимателни, за да не се получава излишък от магнезий.
Цинк - недостиг на цинк може да доведе до диария, нарушен апетит и депресия. Low-FODMAP храни: стриди, раци (Alaska King, Dungeness, Blue).
Необходими нива:
Минимално (за предотвратяване на дефицит): 11 мг на ден;
Превантивно (за предотвратяване на хронични заболявания): 24 мг на ден;
Терапевтично за специфични проблеми: 50-80 мг на ден.
* Калцият ще попречи на усвояването на цинка, ако има излишък в диетата / добавките. Може да се използва прием на желязо. Загуба на цинк може да се появи от обилно потене, хирургични интервенции, употреба на алкохол и стрес.
Калций - ще попречи на усвояването на цинк. Допълнителен прием 1,000-1,200 мг на ден (хелатиран) се препоръчва преди лягане и между храненията, когато няма да има повече киселина в стомаха. Прием на витамин A, C и D и магнезий са важни, за да се увеличи максимално усвояване на калция.
Low-FODMAP храни: сирене моцарела, пармезан.
Необходими нива:
Минимално (за да се предотврати недостиг): 800-1,000 мг на ден;
Превантивно (за предотвратяване на хронични заболявания): 1,000-1,200 мг на ден;
Терапевтично за специфични проблеми: до 1400 мг на ден.
* За да се максимизира абсорбцията на калций, са необходими витамин D, А и С, както и магнезий. Хелатиран калций (калциев цитрат) също помага.
Витамин А - действа като антиоксидант, а също и увеличава производството на клетки, които повишават резистентността към инфекции, помага на имунната система да функционира нормално. Това е необходимо за чревния тракт и за усвояването на калция. Твърде много витамин А може да бъде токсичен, трябва да се вземат не повече от 5000 единици (IU) на ден.
Low-FODMAP храни: моркови, сладки картофи (до 1/2 купа), тиква, тъмно зелени листа на ниски-FODMAP зеленчуци, както и жълтъка на яйце.
Необходими нива:
Минимално (за да се предотврати недостиг): DRI на 900 RAE на ден (RAE – еквивалентна стойност на ретинол);
Превантивно (за предотвратяване на хронични заболявания): 30 000 IU от каротиноиди;
Терапевтично за специфични проблеми: 50000 IU за хронични проблеми и 100 000 IU за 2 седмици за при незначителни проблеми;
* Употребата на алкохол, недостига на витамин E, кортизоновите препарати и високия прием на желязо може да намалят абсорбцията на витамин А. Както и когато сте болни или подложени на стрес.
Витамин С - мощен имуностимулант и увеличава клетъчната активност. Но може да предизвика образуване на газове, коремни спазми и диария. Това е естествено слабително средство, така че не приемайте повече от това, което лекаря е препоръчал (или не повече от 2000 мг). Приема се между закуската и обяда на празен стомах. Под формата на аскорбинова киселина или натриев аскорбат.
Low-FODMAP храни: червени и жълти чушки, зеле сурово, киви, ягоди, нарязани сурови на половинки, сурово броколи, портокали, ананас, домати.
Необходими нива:
Минимално (за да се предотврати недостиг): 200 мг на ден;
Превантивно (за предотвратяване на хронични заболявания): 600 мг на ден;
Терапевтично за специфични проблеми: до 5000 мг на ден*.
Тъй като Витамин C се движи бързо в целия организъм, за да оптимизира усвояването трябва да се приема на всеки 4 часа. Стареенето, алкохола, алергиите, антибиотиците, аспиринна, противозачатъчните хапчета, кортизона, диабета, токсините в околната среда, високата температура, естрогена, болестите, тютюнопушенето и стреса увеличават нуждата от витамин С.
Използвана литература:
US National Library of Medicine/National Institutes of Health, Inflamm Bowel Dis. 2001 May;7(2):94-8., Zinc supplementation tightens “leaky gut” in Crohn’s disease. Sturniolo GC1, Di Leo V, Ferronato A, D’Odorico A, D’Incà R.
Забележка: допълнителното приемане на цинк помага при болест на Крон. Информацията, представена в този блог пост не е предназначена да замести съветите на Вашия личен лекар и не е предназначен за диагностика, лечение или предотвратяване на всяко заболяване. Обсъдете тази информация със собствения си лекар или медицински специалист, за да се определи какво е точно за вас. Цялата информация е предназначена само за вашата обща култура и не е заместител на медицинска консултация или лечение на специфични заболявания. Ако имате някакви въпроси, свързани с грижа за здравето обсъдете ги с лекуващият ви лекар своевременно. Никога не трябва да пренебрегвате медицински съвет заради нещо, което сте прочели тук.
Comments