top of page

Blog

Търсене

Как работи фазата на повторно въвеждане на храни при FODMAP диетата?

  • Мая Маркова
  • 24.11.2015 г.
  • време за четене: 6 мин.

Ако симптомите Ви са се подобрили значително след като сте били на FODMAP диета, сега вие и вашия диетолог може да тествате FODMAP групи, за да видите дали можете да добавите някои захари обратно в диетата си. Целта на тази фаза е да се развият вашите индивидуални нива на толерантност към всеки FODMAP.

През тази фаза вие може да откриете, че:

- нямате проблеми с цели групи храни,

- можете да понасяте само някои продукти от определени FODMAP групи,

- не можете да понасяте цели FODMAP групи.

Моля, имайте предвид, че този пост не замества консултация със специалист в ниската FODMAP диетата. Силно препоръчително е да се направи повторното въвеждане и тестване на FODMAPs зедно с него.

Важно е да знаете, че можете отново да въведете FODMAP храните под ръководството на специалист, тъй като той ще ви помогне да работите за вида и количеството на FODMAPs, които можете да толерирате въз основа на собствените си лични нужди и непоносимости. Фазата на повторно въвеждане ще ви помогне да създадете разнообразен хранителен режим, който ограничава FODMAPs, с които имате проблеми и дава добър IBS контрол на симптомите. Това е много важно, защото вие ​​ще разберете кои храни и какво количество от тях можете да толерирате, защото FODMAPs имат положителен пребиотчен ефект върху чревните бактерии и чревното здраве. При повторното въвеждане на голямо разнообразие от храни е важно да се гарантира, че вашата диета остава хранително адекватна в дългосрочен план.

Фазата на повторното въвеждане не е лесна. Много е вероятно в някакъв етап вашите IBS симптоми отново ще се появят, когато намерите храна, която ви дразни. Тези симптоми могат да траят няколко дни. Когато това се случи, много важно е да не се отчайвате. Знам, че ще бъде трудно, но вие ще разберете точно кои храни ви дразнят и тях ще можете да управлявате активно. Вие все пак можете да бъдете в състояние да въведете отново тези дразнещи храни обратно в диетата си, но на по-късен етап.

Как работи фазата на повторно въвеждане?

Групите FODMAPs обикновено са тествани в продължение на период от шест до осем седмици. Един вид FODMAP се въвежда за една седмица и се тества от 2 до 3 пъти през тази седмица. Например, ако искате да тествате фруктоза, тогава ще трябва да приемате една чаена лъжичка мед в понеделник, две супени лъжици мед в сряда, а може би три супени лъжици мед в четвъртък. Вашият диетолог след това ще ви каже дали фруктозата може да се добави обратно в дневното ви меню, въз основа на вашата реакция.

Това е примерен график за тестване:

  • Понеделник - приемане на храни и наблюдение;

  • Вторник - проследяване на симптомите;

  • Сряда - приемане на храни и наблюдение;

  • Четвъртък - проследяване на симптомите;

  • Петък - приемане на храни и наблюдение;

  • Събота - проследяване на симптомите;

  • Неделя - проследяване на симптомите.

Специалист по FODMAP диетата ще трябва да създаде график за тестване, който е подходящ за вашите лични нужди, който е строго индивидуален. Важно е да се отбележи, че вашия диетолог може да ви препоръча въвеждане на храните от по-ниско количество, за да видите дали можете да ги толерирате. Това означава, че трябва да говорите с вашия диетолог преди да започнете фазата на повторното въвеждане, така че програмата да може да се приспособи към вашите лични нужди. Освен това, трябва да бъдете без симптоми в продължение на най-малко 3 дни преди да започнете тестването на предизвикателната храна. Ако получите симптоми след първия или втория ден от теста, когато се храните с предизвикателна FODMAP храна, трябва да се консултирате с вашия диетолог. След три дни, без симптоми вие можете да започнете тестването на следващата FODMAP група под ръководството на вашия диетолог.

Кои храни се наричат предизвикателни?

Предизвикателните храни са тези, които съдържат само един вид от захарите (FODMAP).

Ето един примерен график за тестване на предизвикателни храни. Този пример не е направен за вас и не го използвайте за самотестване. Никога не трябва да се опитвате да използвате програми, направени за други хора върху себе си. Вие се нуждаете от ръководство и съвети на FODMAP специалист, тъй като много фактори могат да повлияят на процеса на тестване.


Тестването на фруктаните на три различни нива означава, че вие по-вероятно е да имате проблеми с намирането на нивото фруктани които можете да толерирате. Това означава, че може да сте в състояние да добавите някои фруктани обратно в диетата си в зависимост от нивото на поносимост. Вашият диетолог може да ви даде различен списък на храни, които да тествате или различни количества от предизвикателни храни. Много е важно да следвате неговото ръководство. След като сте определили които FODMAP са малко вероятни да предизвикат вашите IBS симптоми, можете да започнете бавно да ги добавяте отново в диетата си.

Какво се случва, ако реагирате на всички предизвикателни храни?

Понякога, когато някой реагира на всички предизвикателни храни, може да означава, че фазата на повторното въвеждане не се извършва правилно или има допълнителни медицински състояния или чувствителност, които трябва да се имат в предвид.

Ето и някои от най-честите причини:

• Избор на грешни предизвикателни храни.

Уверете се, че вие ​​и вашия диетолог избирате предизвикателни храни, които съдържат само един FODMAP. Например, една круша не би била добра предизвикателна храна, тъй като тя съдържа, както високи нива на фруктоза, така и полиоли, което означава, че има множество FODMAPs. Ако се опитвате да тествате фруктозата, то би било по-добре да се избере мед или манго, тъй като то съдържат само излишна фруктоза и ще ви даде по-ясна индикация за това дали можете да толерира фруктозата или не.

Не се придържате към ниската FODMAP диетата при изпълнение на тази фаза.

Придържайте се към строгата диета с нисък FODMAP докато завършите фазата на въвеждане. Уверете се, че сте на безопасните количества на ниските FODMAP храни, за да ви помогнат за намаляване на цялостното ви FODMAP натоварване. Това означава, че когато се появят симптоми след приемане на предизвикателни храни, можете да бъдете сигурни, че реакцията е от това, а не нещо друго, което сте яли. Също се препоръчва да се избягва пиенето на твърде много алкохол и кофеин, които биха могли да променят резултатите, ако имате реакция към тях. Алкохолът и кофеинът са чревни дразнители, въпреки че те обикновено са с нисък FODMAP. Ако мислите, че употребата на алкохол и кофеин може да са допълнителни IBS дразнители, след това можете да ги изпробвате в края на фазата на повторно въвеждане.

• Започване тестването с голямо количество предизвикателна храна.

При тестването трябва да се започне с малко количество и след това да се увеличи количеството на следващия ден на предизвикателство, ако не сте получили реакция от организма. Например, ако започнете тестване на една цяла скилидка чесън храносмилателната ви система може да се разстрои. Вместо това започнете с ¼ скилидка и следващия ден на предизвикателство с ½ скилидка, като може да откриете, че толерирате малко количество и го добавете в диетата си. Вашият диетолог ще Ви каже какво количество е подходящо за вас.

• Допълнителни непоносимости или медицински състояния, които трябва да бъдат взети под внимание.

Ако откриете, че не може да толерирате никакви FODMAPs е необходимо допълнително изследване. Възможно е да имате допълнителна чувствителност към глутен, химическа непоносимост към храни (хистамин, салицилат, амини, глутамати, сулфити), тънкочревен бактериален свръхрастеж (SIBO) или друго състояние, което се нуждае от лечение.


Приятно тестване! Надявам се, че очаквате с нетърпение да бъдете в състояние да разширите вашата диета, като същевременно запазите контрола над вашите IBS симптоми.


Литература:

1. Mansueto, P., Seidita, A., D’Alcamo, A., Carroccio, A. Role of FODMAPs in Patients with Irritable Bowel Syndrome: A Review. Nutrition in Clincial Practice Journal. 2015-02-18. DOI: 10.1177/0884533615569886. Retrieved from http://ncp.sagepub.com/content/early/2015/02/17/0884533615569886


2. Mullin, G., Shepherd, S., Roland, B., Ireton-Jones, C., & Matarese, L. Irritable Bowel Syndrome: Contemporary Nutrition Management Strategies. Journal of Parenteral & Enteral Nutrition. 2014: Volume 38: Number 7. 781-799. DOI: 10.1177/0148607114545329. Retrieved from http://pen.sagepub.com/content/38/7/781.abstract


3. Shepherd, S. FODMAPs. Sue Shepherd Foods. 2015. Retrieved from:http://www.sueshepherdfoods.com/fodmaps/. Retrieved on: 2015-03-21. (Archived by WebCite® at http://www.webcitation.org/6XD0QVprM)


4. Scarlata, K. Low FODMAP Diet is Not a Forever Diet. Well Balanced. 2014-09-02. Retrieved from:http://blog.katescarlata.com/2014/09/02/low-fodmap-diet-forever-diet/. Retrieved on: 2015-03-21. (Archived by WebCite® at http://www.webcitation.org/6XD0gY6EH)


5. University of Arizona. The Low FODMAP Diet. University of Arizona. 2012. Retrieved from:http://www.lopdf.net/preview/2Q4K5WEZE6LngMX2Tp7c3D8Gmk8x9xF3r7wNpOj1r4E,/The-Low-FODMAPs-Diet-University-of-Arizona.html?query=Foods-High-in-FODMAPS. Retrieved on: 2015-03-09. (Archived by WebCite® at http://www.webcitation.org/6WuP4CtYO)


6. Ethical Nutrients. Low FODMAP Diet for Irritable Bowel Syndrome. Ethical Nutrients. 2012. Retrieved from:http://ethicalnutrients.com.au/sites/default/files/fodmaps-tech-data.pdf. Retrieved on: 2015-03-21. (Archived by WebCite® at http://www.webcitation.org/6XD19TlRr)


7. Laatikainen, R . Interview with FODMAP researcher Jessica Biesiekierski. Pronutritionist. 2011-09-11. Retrieved from:http://www.pronutritionist.net/interview-with-fodmap-researcher-jessica-biesiekierski/. Retrieved on: 2015-03-21. (Archived by WebCite® at http://www.webcitation.org/6XD1JnFYz)


8. Gibson, P. & Shepherd, S. Food Choice as a Key Management Strategy for Functional Gastrointestinal Symptoms. Americal Journal of Gastroenterology. 2012: Issue 107. 657–666. DOI: 10.1038/ajg.2012.49; p. Retrieved from http://www.med.monash.edu.au/general-practice/docs/food-choice-ajg-2012.pdf


9. Monash University App. Food Guide. The Monash University Low FODMAP Diet App. 2014: Edition 4. Date retrieved: 2015-03-05. Retrieved from :http://www.med.monash.edu/cecs/gastro/fodmap/iphone-app.html. Accessed: 2015-03-05. (Archived by WebCite® at http://www.webcitation.org/6Wog73c8B)


10. BPACnz. Irritable bowel syndrome in adults: Not just a gut feeling. Best Practice Journal. 2014: Issue 58. 14-25. Retrieved from http://www.bpac.org.nz/BPJ/2014/February/ibs.aspx


11. Gibson, P., Barrett, J. & Muir, J. Functional bowel symptoms and diet. Internal Medicine Journal. 2013: Issue 42. 1067-1074. DOI:10.1111/imj.12266. Retrieved from http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24134168


12.Scott. A Testing FODMAPs: How does the re-introduction phase work? http://www.alittlebityummy.com/re-introducingfodmaps/


 
 
 

Comentários


Featured Posts
Очаквайте публикации скоро
Очаквайте новини...
Archive
Follow Me
  • Grey Facebook Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Pinterest Icon
bottom of page